Zestawy głośnikowe serii Solitaire zaprojektowano do średnich i dużych pomieszczeń odsłuchowych. Opracowano je w bardzo konkretnym celu: mają one zaspokajać oczekiwania najbardziej wyrafinowanych audiofilów oraz zachwycać brzmieniem melomanów. Klienci ci oczekują zazwyczaj nienagannej równowagi tonalnej, ale stawiają też znacznie trudniejsze wymagania: poszukują dobrej dynamiki, wysokiej rozdzielczości, nienachalnej analityczności oraz subtelnych i jednocześnie angażujących wybrzmień. W serii Solitaire inżynierowie nie mieli żadnych ograniczeń – zarówno w odniesieniu do ceny, rozmiaru jak i konstrukcji obudowy.
W procesie projektowania ważnym celem było stworzenie przetworników, które potrafiłyby minimalizować niekorzystny wpływ na brzmienie systemu audio, warunków akustycznych typowego pomieszczenia mieszkalnego. Dzięki temu zestawy serii Solitaire pozwalają swobodnie nagłośnić zarówno stosunkowo duże pomieszczenia jak i te typowe – znacznie mniejsze.
W zestawach głośnikowych Solitaire wykorzystywany jest przetwornik CWT (Cylinder Wave Transducer). Zaprojektowano go jako źródło bardzo jednorodnego, powstającego między głośnikami, pola dźwiękowego. Ta koncepcja zakłada powstawanie bardzo małych ilości odbić i minimalizuje tym samym wpływ pomieszczenia odsłuchowego na jakość odtwarzanej muzyki. Obszar średnich i wysokich tonów niesie kluczowe informacje dla ogólnego obrazu dźwiękowego. Ważnymi aspektami są tu: dokładna orientacja, efekty przestrzenne oraz dynamika. Bardzo trudno jest zaprojektować głośnik tego rodzaju, ponieważ zwykłe, wysokotonowe przetworniki kopułkowe oraz przetworniki średniotonowe, to zazwyczaj punktowe źródła dźwięku i z natury swej konstrukcji nie eliminują wpływu pomieszczenia.
Dlatego też konstrukcja zestawów Solitaire podąża zupełnie inną ścieżką. Opracowany, unikalny przetwornik magnetostatyczny obsługuje ultrakrytyczny zakres wysokich częstotliwości. Sama kolumna głośnikowa je stosunkowo wysoka i bardzo smukła, co oznacza, że jego charakterystyka promieniowania w płaszczyźnie poziomej jest bliska doskonałości, a jego moc wyjściowa może być znacznie zmniejszona. Membrana jednostki magnetostatycznej jest niezwykle lekka, dzięki czemu zapewnia niezwykle szybką reakcję, a przesyłany do niej sygnał, będąc podzielonym na strefy, wypromieniowany jest w postaci idealnej fali cylindrycznej.
Za przetwarzanie zakresu niskich częstotliwości odpowiedzialne są przetworniki o ekstremalnie niskiej częstotliwości rezonansowej. Pracują one w obudowie zamkniętej. Taka konstrukcja oferuje najlepszą możliwą charakterystykę pasma szczytowego i łagodną odpowiedź w paśmie przejściowym. Duża powierzchnia membrany i potężne systemy napędowe tych jednostek zapewniają głośnikom bezproblemową zdolność generowania wysokich poziomów głośności nawet przy bardzo niskich częstotliwościach. Wyrafinowana konstrukcyjnie zwrotnica zbudowana została z najlepszych, starannie dobranych komponentów. Zwrotnica jest dokładnie obliczona i dostrojona w celu uzyskania idealnego timingu, optymalnej odpowiedzi przejściowej i charakterystyki obsługi całego pasma.
Obudowa zestawów głośnikowych jest wyjątkowo sztywna i ciężka. Wykonana została z wielowarstwowego laminatu o grubości nie mniejszej niż 30-40 mm. Przetworniki basowe instalowane są parami, skręcane ze sobą we własnych komorach i mechanicznie odsprzęgane od konstrukcji samej obudowy. Przetworniki średniotonowe pracują w indywidualnych, hermetycznych, w pełni odseparowanych obudowach o całkowicie asymetrycznej konstrukcji. Przetwornik wysokotonowy również zamontowany jest w asymetrycznej, wytłumionej komorze.
T+A elektroakustik GmbH & Co. KG
Planckstraße 9-11
D-32052 Herford
T +49 (0) 5221-7676-0
F +49 (0) 5221-7676-76
info[at]ta-hifi.de
Dystrybucja T+A w Polsce:
dynamic sp. z o.o.
www.hifi.dynamic.pl
hifi[at]dynamic.pl
+48 785 150 000
+48 608 038 000