Talis

Talis

Od prawie dwudziestu lat nazwa Talis jest synonimem zestawów głośnikowych, których obudowy wykonane zostały z litego aluminium. Są to zestawy, które oferują wyjątkowo dobry dźwięk, wspaniały wygląd i są wykonane zgodnie z wyjątkowo wysokimi standardami. Aluminium jako materiał otwiera – w przeciwieństwie do drewna – szeroką gamę możliwości w zakresie kształtu obudowy i wykończenia powierzchni.

Produkcję tej wyjątkowo sztywnej obudowy umożliwiło zastosowanie zaawansowanych technologii obróbki aluminium. Dzięki temu, przy smukłym i kompaktowym kształcie uzyskano stosunkowo dużą objętość wewnętrzną. Te cechy pozwalają zestawom serii Talis znakomicie odtwarzać zakres niskich i bardzo niskich częstotliwości. Udało się także wyeliminować wszelkie ślady rezonansu obudowy. Na organicznie ukształtowanym panelu przednim nie jest widoczna ani jedna śruba. Front zestawu został zaprojektowana tak, aby promieniowanie w zakresie średnich i wysokich tonów było optymalne. Uzyskane charakterystyki obrazowania są doskonałe, a kluczem do tego sukcesu jest najnowsza generacja przetworników i zwrotnic. Talis to idealna symbioza niemieckich umiejętności inżynieryjnych, projektu i wydajności.

Filozofia projektowania

Elegancką, dopracowaną wzorniczo konstrukcję obudowy tworzą niezwykle mocne i sztywne profile aluminiowe. Solidny panel frontowy zestawu umożliwia „organiczne” ukształtowanie krzywizn wokół przetworników. Brak ostrych krawędzi i narożników ułatwia fali dźwiękowej propagację i umożliwia swobodne „odrywanie” dźwięku od głośnika. To ważny czynnik w niewiarygodnie przestrzennym obrazowaniu muzyki. Całkowicie aluminiowa konstrukcja ma jeszcze jedną zaletę: ścianki oraz górna i dolna część obudowy są znacznie cieńsze niż w drewnianych odpowiednikach zestawów tej wielkości. Aluminium pozwala na zwiększenie objętości wewnętrznej, obudowy są bardzo ciężkie i znacznie sztywniejsze niż konstrukcje konwencjonalne. Te dwie cechy są niezwykle ważne dla dokładnego odtwarzania basów, gdzie obudowa pozbawiona jest najmniejszej tendencji do rezonansu i nie występują zjawiska, które mogłyby wzbudzać przetworniki średniotonowe. Reprodukcja tonów średnich jest niepodbarwiona, a wszelkie niepożądane rezonanse są eliminowane. Wnętrze obudowy wyścieła specjalny materiał pochłaniający.

Znaczna waga obudowy skutecznie izoluje ją od otoczenia i eliminuje niebezpieczeństwo zewnętrznych wibracji. Przetworniki wyposażono w magnesy generujące ogromne pole oraz cewki o dużej mocy znamionowej. Niskoprofilowe resory membran wraz z niezwykle głębokim systemem zawieszenia i sztywne aluminiowe kosze odlewane są ciśnieniowo. Konstrukcja ta zapewnia niezwykle długie, liniowe wychylenie membrany. Pomimo kompaktowych wymiarów zestawy serii Talis generują doskonały dźwięk, którego normalnie można by oczekiwać tylko od znacznie większych głośników. Przetworniki średniotonowe emitują zazwyczaj dźwięk w bardzo szerokim zakresie – szczególnie w dolnej średnicy. Mają jednocześnie tendencję do koncentrowania dźwięku na wyższych częstotliwościach. Analogicznie zachowują się przetworniki wysokotonowe. Na częstotliwości przejściowej pomiędzy przetwornikiem średniotonowym i wysokotonowym następuje koncentacja, powodując niepożądany wpływ na scenę dźwiękową, który zaburza obraz przestrzenny. Dlatego kopułki „Ultra Wide Range” działają w falowodzie (sound guide). Jest on osadzony w panelu przednim obudowy, jego przekrój jest precyzyjnie obliczony i zapewnia płynność charakterystyki dyspersji nawet przy częstotliwości przejścia. Dzięki temu – zależnie od częstotliwości – obrazowanie i scena dźwiękowa pozostają stabilne, bez śladu niespójności.

T+A elektroakustik GmbH & Co. KG
Planckstraße 9-11
D-32052 Herford

T +49 (0) 5221-7676-0
F +49 (0) 5221-7676-76
info[at]ta-hifi.de

Dystrybucja T+A w Polsce:

DYNAMIC.hifi
www.hifi.dynamic.pl
hifi[at]dynamic.pl

+48 785 150 000
+48 608 038 000