Solitaire P

Solitaire P

To nie przypadek, że referencyjne słuchawki T+A noszą nazwę Solitaire. W 1983 roku Siegfried Amft – założyciel T+A opracował pierwszy płaski przetwornik elektrostatyczny. Był to średnio-wysokotonowy głośnik dedukowany do aktywnego zestawu Solitaire OEC, który do dziś pozostaje legendą. Od tamtego czasu, w referencyjnych zestawach głośnikowych High-End T+A nadal wykorzystuje przetwornik tego rodzaju.

W kolumnach Solitaire CWT wykorzystano planarny elektrostatyczny przetwornik średniotonowo-wysokich, którego zakres sięga poza 50 000 Hz. Jest on w stanie generować ciśnienie akustyczne powyżej 120 dB. Membrana tych przetworników to specjalna, ultracienka folia, która pracuje silnym polu elektro-magnetycznym. Bazując na wyjątkowych właściwościach tego typu przetwornika planarnego i 35-letnim doświadczeniu w projektowaniu i produkcji przetworników planarnych konstrukcja tego typu była oczywistym wyborem dla pierwszych słuchawek T+A.

Zasada działania magnetycznych przetworników planarnych jest bardzo podobna do tej, na której działają kolumny elektrostatyczne. Ich membrana to także cienka warstwa specjalnej folii, która porusza się w silnym polu magnetycznym.

Były to oczywiste powody, dla których nowy dział słuchawkowy firmy T+A rozpoczął w Herford opracowanie koncepcji otwartych systemów planarnych. Magnetyczne konstrukcje planarne są idealnie dopasowane do słuchawek klasy High-End i z natury przewyższają alternatywne konstrukcje dynamiczne. Flagowy model serii nosi nazwę The Solitaire P. Został wprowadzony na rynek w marcu 2020 roku i szybko stał się cenionym zarówno przez recenzentów, jak i klientów – zestawem referencyjnym. Natomiast Solitaire P-SE przenoszą wartości referencyjnych Solitaire P na nowy i znacznie bardziej przystępny pułap cenowy.

Filozofia projektowania

W każdym przetworniku – czy to głośniku, czy słuchawkach – membrana powinna być „napędzana” możliwie równomiernie. W stopniu ograniczonym udaje się to w układach dynamicznych, których głównym elementem są cewki i membrany. Jednak układy planarne – takie jak w przetwornikach elektro- czy magnetostatycznych – są pod tym względem znacznie skuteczniejsze. Tu siła napędowa w obu tych procesach jest rozłożona na całej powierzchni membrany.

Przetwornik magnetostatyczny w słuchawkach T+A to przede wszystkim wysokowydajny magnes neodymowy. Kształt nabiegunników o różnej długości opracowano, wykorzystując innowacyjną geometrią biegunów. Magnesy te są utrzymywane w precyzyjnym, dokładnie wykonanym mocowaniu. Gwarantuje ono pozycjonowanie biegunów magnetycznych z dokładnością do kilku setnych milimetra. Taka konstrukcja pomaga generować całkowicie liniowe pole magnetyczne. W nim porusza się specjalna ultralekka membrana. Sama membrana ma tylko kilka µm grubości i składa się ze stabilnego strukturalnie materiału polimerowego. Zawiera również szereg bardzo lekkich przewodników – również o grubości zaledwie µm – które są stosowane w bardzo precyzyjnym procesie fotochemicznym. Ta unikalna technologia zapewnia, że ​​cała powierzchnia membrany jest napędzana absolutnie równomiernie, eliminując w ten sposób oscylacje, których nie można uniknąć w przypadku innych systemów tego typu. Rezultatem tego projektu są praktycznie wolne od zniekształceń, liniowe przetworniki o niezwykle szerokim zakresie dynamiki, potrafiące generować niezwykle wysokie ciśnienie akustyczne.

Słuchawki Solitaire P i Solitaire P-SE napędzane przez skonstruowane w T+A przetworniki TPM 3100 i TPM 2500 – oba produkowane w fabryce, w Herford w Niemczech.

T+A elektroakustik GmbH & Co. KG
Planckstraße 9-11
D-32052 Herford
T: +49 (0) 5221-7676-0
F: +49 (0) 5221-7676-76
info[at]ta-hifi.de

Dystrybucja w Polsce:
DYNAMIC.hifi
www.hifi.dynamic.pl
hifi[at]dynamic.pl

Mob: +48 785 150 000
Mob: +48 608 038 000