
W 1982 roku firma T+A opracowała unikalną i wówczas przełomową serię zestawów głośnikowych z linią transmisyjną. Zasady projektowania tych zestawów są do dziś aktualne i można dzięki nim uzyskać doskonałe brzmienie. Seria Criterion okazała się jednym z najbardziej udanych projektów zestawów głośnikowych, jakie kiedykolwiek wyprodukowano w T+A. Od momentu jej wprowadzenia jest synonimem zestawów głośnikowych wyposażonych w wyjątkowo zaawansowaną technologię, oferującą wyjątkowo dobry dźwięk i gwarantującą niezwykle wysoką jakość brzmienia.
Najnowsze wcielenie tej serii Criterion nosi nazwę CTL (Compensated Transmission Line). W skład serii wchodzą trzy modele zestawów podłogowych. Są one nieco bardziej kompaktowe, ale oferują nieco lepszą jakość dźwięku i większą moc. W zestawach wykorzystano zupełnie nowe, ultranowoczesne, wysokowydajne przetworniki oraz zmodyfikowaną i ulepszoną linię transmisyjną.
Seria Criterion stanowi bardzo dobry przykład udanej ewolucji. Cykl życia każdej serii kolejnych modeli był niezwykle długi. Zestawy głośnikowe wyposażone zostały w najlepsze, najbardziej zaawansowane i dostępne technologie. Gdy nowe materiały i dalszy rozwój technologii umożliwiły wprowadzenie znaczących ulepszeń, T+A zdecydowało się wprowadzić na rynek nową serię modeli. CTL to najnowsza ewolucja linii Criterion.
W zestawach CTL zachowana została unikalna koncepcja linii transmisyjnej. Oferuje ona bowiem duże korzyści w przetwarzaniu niskich częstotliwości. Poprawiono jednak format obudowy. Linia transmisyjna, w porównaniu z systemem bass reflex ma wiele zalet, wymaga jednak niezwykle starannego projektu – zwłaszcza wtedy, gdy kolumna ma posiadać bardzo niską częstotliwość odcięcia basu. Oznacza to, że znajdujący się za przetwornikami basowymi tunel, podobnie jak piszczałka organowa – musi być bardzo długi w przeciwnym razie nie można wygenerować bardzo niskich częstotliwości. Zestawy nowej serii CTL kompensują nawet impedancję akustyczną systemu. Każda obudowa składa się z zamkniętej części wewnętrznej, a do jej wnętrza wklejona została linia transmisyjna. Taka konstrukcja sprawia, że zestawy są nie tylko bardzo ciężkie, ale także niezwykle sztywne, potrafią także eliminować wszelkie szkodliwe rezonanse. Boczne panele ścienne to stabilny i gesty HDF, który wykończono wieloma warstwami lakieru, lub najwyższej jakości twardym fornirem lub włóknem węglowym. Panel frontowy to także nowo opracowany projekt. Jego profil nazwany został „organicznym”. Kształt wokół otworów przetworników został wyprofilowany i działa jako starannie obliczony falowód – co pomaga w prawidłowym i naturalnym rozproszeniu fali dźwiękowej. Dotyczy to szczególnie zakresu średnich i wysokich częstotliwości. Materiał obudowy – w wersjach lakierowanych – to HDF lub lite drewno w przypadku wersji z drewna.
Kolejnym projektem są całkowicie nowe przetworniki. Posiadają one ogromne magnesy, wysokowydajne cewki, specjalne zaprojektowane i wytłoczone membrany oraz aluminiowe kosze, które przygotowano w standardzie urządzeń profesjonalnych. Pracują, aby zapewnić kolumnom pełne pasmo przenoszenia, maksymalne ciśnienie dźwięku i jakość odtwarzania, która nigdy wcześniej nie była możliwa.
T+A elektroakustik GmbH & Co. KG
Planckstraße 9-11
D-32052 Herford
T +49 (0) 5221-7676-0
F +49 (0) 5221-7676-76
info[at]ta-hifi.de
Dystrybucja T+A w Polsce:
dynamic sp. z o.o.
www.hifi.dynamic.pl
hifi[at]dynamic.pl
+48 785 150 000
+48 608 038 000